Běhali jsme pro chytrou ruku

Od roku 2016 se pravidelně zapojujeme do akce Run and Help. Je to akce Konta Bariéry, která sleduje dva zájmy – nás přiměje proběhnout se a peníze, kterými za svou účast přispějeme, pomohou těm, kteří si zaběhat nemohou… Podrobnější informace o smyslu a organizaci akce si můžete přečíst v článku, který vznikl před pěti lety, kdy jsme Run and Help v Lipencích zorganizovali poprvé.

Letos jsme běhali už popáté. V minulých letech jsme běhali pro Verunku, která ochrnula po pádu na lyžích, pro malou Boženku se spinální muskulární atrofií, pro děti bez nožiček, pro velkého sportovce Aleše Kisého a letos pro malého sportovce Ondru Brože. Boženka i Aleš byli našimi hosty, a tak jsme rádi, že i tentokrát se nám podařilo sjednat osobní setkání s tím, kterému všechny vybrané peníze poslouží. Celý den s námi 23. června strávil ten, kterému všechny vybrané peníze poslouží, jedenáctiletý Ondra z Rokytnice nad Jizerou.

Příběh Ondry

Ondra se narodil předčasně v sedmém měsíci těhotenství a několik týdnů bojovali lékaři o jeho život. To se podařilo, ale v důsledku komplikací v místě po zavedení kanyly v kombinaci se špatnou srážlivostí krve mu musela být amputována část levé ruky u zápěstí. Překonal těžké období a ani po několika složitých a dlouhých operacích nic nevzdal. Byl veselé a aktivní dítě, stejně jako jeho vrstevníci. Vše se snažil udělat sám a téměř nic pro něho nebylo velkou překážkou, ty viděli pouze rodiče.  Ondra je velký sportovec. Už v necelých dvou letech stál prvně na lyžích a už mu na nohou zůstaly. Jezdí na lyžích za ski klub Rokytnice nad Jizerou. Baví ho závodit a snaží se být rychlejší než ostatní i bez hůlek, což se mu hodně daří. Když se dozvěděl, že by mohl mít chytrou ruku, která by mu ulehčila život, a navíc by díky ní mohl zkoušet nové věci, oči se mu doslova rozzářily štěstím. (zdroj: muzes.cz)

Jak letošní ročník probíhal?

Harmonogram této akce zůstává každý rok stejný. Ráno při příchodu dětí do mateřské školky mohou přispět rodiče nejmenších dětí. Dopoledne pak děti běhají na školní zahradě kolem kopečku, kterému říkají „hora“. Chvíli po nich běhají žáci základní školy na fotbalovém hřišti a odpoledne je tamtéž vyhrazeno pro veřejnost. Ondra tu s námi měl být od rána, aby navštívil i mateřskou školku. Cestu z Jizerských hor jim ale zkomplikovala závada na autě. Naštěstí se tak stalo už v Praze, a tak jsme mohli situaci pomoci zachránit. Pan školník pro Ondru a jeho maminku dojel svým autem a zatímco Ondra před obědem běhal s dětmi ze základní školy kolem fotbalového hřiště, opravu auta v tu dobu začal zajišťovat místní dobrovolný hasič a automechanik Jan Sieja, kterému patří velké poděkování. Když v podvečer ze hřiště Ondra s maminkou odcházeli, nasedali už do svého opraveného auta…

Ondra za námi tedy dorazil na fotbalové hřiště v okamžiku, kdy už některé třídy běhaly. Když jsme byli na hřišti všichni, tedy na tři stovky dětí, všem jsme malého Ondru představili. Mezi dětmi byste ho snadno přehlédli, protože když má ruku v kapse, neliší se od ostatních. Ondra nám vyprávěl, jak moc se těší na protézu. Nikdy žádnou neměl a teď bude mít hned dvě. Jednu z nich hradí pojišťovna a je to taková obyčejná protéza, díky které bude moci držet třeba hůlky při lyžování. Tuhle ruku dostal hned příští den po návštěvě v Lipencích a má z ní prý velkou radost. Ještě víc se ale těší na bionickou ruku, tzn. „chytrou ruku“, která umožňuje ovládat i jednotlivé prsty podle toho, na který z nich si pomyslí. Na tuto druhou si bude muset ještě pár měsíců počkat. Nejprve se musí vybrat příslušná částka (cca 750 tisíc korun) a pak bude nějakou dobu trvat její výroba.

Ondra je živý a bezprostřední kluk. S našimi dětmi se brzy spřátelil a povídal si vesele pak i během odpolední části se žáky z 9. tříd, kteří pomáhali s organizací části pro veřejnost. Jsme moc rádi, že si odpoledne našla čas řada Lipaňáků i několik přespolních, aby udělali něco pro své zdraví a pomohli Ondrovi splnit jeho sen. Protože jsme organizovali akci v době, kdy už neprobíhaly tréninky fotbalistů, byla letos účast za Sokol menší než obvykle, ale dorazili tradičně i dobrovolní hasiči, aby tuto akci podpořili.

Když Ondra viděl během dopoledního běhání školních dětí, jak peníze v průhledné kasičce přibývají, zářily mu oči. Vyprávěl, jak na Dětském dni u nich v Jablonci nad Jizerou vybrali na jeho ruku přes šest tisíc korun. Že v Lipencích pro Ondru vybereme víc, bylo jasné už v tu chvíli, ale celková částka nám udělala ohromnou radost. V mateřské školce shromáždili rodiče i paní učitelky dohromady 9 132 Kč, v základní škole jsme dali dohromady 17 720 Kč a v odpolední části pak přibylo do pokladničky dalších 23 309 Kč. Dohromady jsme tedy letos vybrali rekordní částku a na Konto Bariéry, potažmo na „chytrou ruku“ pro Ondru, tak z Prahy-Lipenců bylo odesláno celkem 50 161 Kč.

 

Další ročník Run and Help je za námi. Vybrali jsme více než padesát tisíc korun a naběhali dohromady přibližně 923 kilometrů. Ondrovi se u nás moc líbilo a slíbil, že se na nás přijede podívat i s jeho novou chytrou rukou. Kdy to bude, nyní ještě nevíme, ale třeba si s námi přijde zaběhat příští rok, až budeme pomáhat někomu dalšímu.

 

Běhání, které pomáhá, se snad už trošku dostává do povědomí lipenecké veřejnosti. Zapojují se jednotlivci, skupinky, fotbalisti, dobrovolní hasiči, ale pár koleček obešli tradičně i důchodci, kteří už si na běh netroufnou, nebo maminky s dětmi v kočárku. Už poněkolikáté se s námi do akce zapojila i společnost Anecoop, která dováží výborné bezpeckové melouny a několik nám jich darovala jako občerstvení pro účastníky akce. Děkujeme všem, kteří se do akce zapojili, a přejeme Ondrovi, aby s novou chytrou rukou dokázal všechno, co se dokázat dá…  

 

Jitka Krůtová, ředitelka školy

 

Sdílet