Na návštěvě u Karla Čapka

V pátek 21. 10. jsme se s 6. A vydali do Staré Hutě u Dobříše, do Památníku Karla Čapka, toto místo se mimo jiné nazývá Strž. Karla Čapka jsme začali probírat v rámci hodin literatury, v hodinách jsme se seznámili s jeho nejvýznamnějšími díly a mimo jiné s jeho velmi zajímavým a obdivuhodným životem. 

Na Strž jsme se dostali nádhernou podzimní procházkou, procházeli jsme se lesem, šli kolem rybníku, kde bylo mnoho volavek a kačen. Dům, kde Karel Čapek žil se svou ženou Olgou Scheinpflugovou se pak nachází na odlehlém místě, na úplné samotě, kde je krásně upravená zahrada, kterou zakládal Čapek samotný. 
V Památníku nás přivítali dvě skvělé paní průvodkyně, pustily nám kratičký dokument o Čapkovi a poté nás provedly jeho domem, prošli jsme se jeho pracovnou, obývacím pokojem, ložnicí a mimo jiné pokojem, kde tvořil František Peroutka své práce a články. Kromě stálé expozice byla ve Strži nová výstava, která nesla název: Úspěch se neodpouští. Na samotném konci prohlídky nám pak paní průvodkyně ukázaly práh, do kterého nechal Karel Čapek "zabudovat" podkovy pro štěstí a prý tvrdil, že si zde každý může přát až  tři přání a ty se mu splní... :-) 

Čapkův život, dílo a jeho názory nás velmi zaujaly, byl to člověk statečný a za to i zaplatil, tak jako většina jeho přátel. Jsme rádi, že existuje Památník Karla Čapka a jeho odkaz si tak stále můžeme připomínat...

Blanka Čížková, třídní učitelka 6.A

Sdílet