Publikováno

Ochutnávali jsme mléčné výrobky

Před pár týdny měli žáci z 1. stupně možnost ochutnávat různé druhy ovoce a zeleniny, minulý týden proběhla ochutnávka sýrů a mléčných výrobků. Akce proběhla pod hlavičkou projektu Školní mléko, do kterého je škola zapojena. 

Ochutnávku si zorganizovaly třídní paní učitelky většinou projektově. Děti pak hodnotily, které sýry jim chutnaly nejvíce. Z akce paní učitelky pořídily i pár fotografií, některé z nich průběh ochutnávky i přiblížily v pár řádkách: 

2. A – třídní učitelka Veronika Hypšová
… Nejdříve jsme si o sýrech a sýrových jídlech povídali, potom děti nakreslily své oblíbené sýry nebo sýrová jídla. Obrázky následně vystřihly a magnetem připevnily k tabuli. Vytvořili jsme si tak výzdobu k ochutnávce a jejímu vyhodnocení. Jako správní degustátoři jsme si připravili pití na lavice a sýry nejen ochutnávali, ale také očichávali a hodnotili jejich vzhled. Nejvíce dětem chutnala Gouda o dva hlasy méně získal Eidam. Myslím, že jsme si to užili.

2. B – třídní učitelka Petra Illichová
… Dětem jsem pověděla pár zajímavostí o sýrech a jednotlivé druhy jsme si ukázali na interaktivní tabuli. Děti si ochutnávku užily, hodnotily a na 1. místě se umístila gouda, na 2. místě eidam a na 3. místě ementál.

4. A – třídní učitelka Martina Adamová
… Nejvíce dětem chutnala gouda a eidam, nejméně ricotta a maasdammer.
Asi dvě děti nejí sýry vůbec, ale většina ano. A když ho neměly rády, tak ho aspoň ochutnaly.

Každá třída 1.-5. ročníku, která se do akce zapojila, pak vyplnila hodnotící list (viz příloha), který jsme odeslali organizátorům ochutnávky. 

Jitka Krůtová, ředitelka školy