Publikováno

Navštívili jsme Orlí hnízdo

V pondělí 26. 6. jsme vyrazili do Německa podívat se na Orlí hnízdo a k jezeru Königssee. Jedná se o horskou oblast, kde původně stála chata Wachencheld. Celá horská oblast v průběhu 2. světové války byla zabrána nacisty, kteří zde pro svého vůdce, Adolfa Hitlera, nechali vystavět rozsáhlý komplex budov s mnoha podzemními chodbami, které sloužily jako úkryty.

Orlí hnízdo je monumentální stavba, vystavěná v nadmořské výšce 1 834 m n. m., ke které byla vybudována horská silnice, do samotné budovy pak vede dobový výtah, který je obložený zrcadlovou mosazí s koženými sedačkami. Na tu dobu se jednalo o velmi luxusní provedení, o které se zasloužil Hitlerův tajemník Martin Bormann. Samotná budova pak byla vystavěna ze žulových kvádrů a ve společenské místnosti se nacházel velkolepý mramorový krb, který jako dar A. Hitlerovi věnoval Benito Mussolini.

I přesto, že se jedná o tak fascinující a unikátní dílo, je vždy třeba mít na paměti za jakým účelem vzniklo… Je paradoxní, že na místě, kde se odehrávaly děsivé okamžiky minulosti, je tak nádherná, nedotčená příroda.

Blanka Čížková, třídní učitelka v 6. A