Publikováno

Který sýr je lepší?

Tuto otázku si položily děti z 1.-4. tříd, když se jim ve třídě objevila bedýnka s různými druhy sýrů. Ochutnávku mléčných výrobků organizuje už poněkolikáté firma Happysnack, která pro naši školu zajišťuje distribuci mléčných a ovocných výrobků prostřednictvím chladicích automatů. Akce je součástí projektu Mléko do škol, do kterého je škola zapojena již 20 let. Cílem tohoto celostátního projektu je snížení deficitu vápníku u dětí a zlepšení jejich stravovacích návyků.

Děti na prvním stupni sýry nejen ochutnávaly, porovnávaly a hodnotily, ale také si povídaly o tom, proč jsou mléčné výrobky důležité pro jejich zdraví a jak se mohou stát součástí každodenní stravy.
Každá třída, která se do akce zapojila, vyplnila hodnotící list. Z těchto výstupů jsme zjistili vítěze. Nejvíce našim dětem chutnal sýr Gouda, na druhém místě se umístil Eidam a třetím na pomyslných stupních vítězů byl sýr Šuhaj. 

Některé paní učitelky pořídily z akce i pár fotografií a přiblížily průběh ochutnávky v několika řádcích:

1. B – třídní učitelka Petra Zímová:
Pro děti byla ochutnávka sýrů příjemným zpestřením prvouky. Sýry jsme hodnotili přidělováním hvězdiček k jednotlivým druhům sýra. V 1. B vyhrála gouda a nejméně hvězdiček měl ementál. Děti si sýry vychutnávaly a hodnotily je jako odborníci.“ 🙂 

2. A – třídní učitelka Olga Maříková:
„V 2. A nejvíce chutnala gouda a eidam. Pro většinu byl ale neznámým a tedy novinkou sýr šuhaj, který děti hodnotily také kladně. :-)“

3. A – třídní učitelka Martina Adamová:
Dětem nejvíce chutnala gouda a eidam, ale také sýr šuhaj. Dvě děti dokonce do „dne D“ sýry nejedly a při ochutnávce se olizovaly a sýry jim začaly chutnat.“ 🙂

3. B – třídní učitelka Jitka Schmiegerová:
Některé děti jedly sýry šuhaj a maasdamer úplně poprvé, takže to bylo pro ně něco nového a většinou i zajímavého. V žebříčku oblíbenosti skončila na nejvyšších příčkách gouda a eidam.

4. A – třídní učitelka Irena Králíková:
Sýry jsem s dětmi ochutnala v obou 4. třídách a mohla jsem porovnat, jak jsou sýry u dětí oblíbené. Vítěze jsme měli hned po první ochutnávce v obou třídách a vyhrál eidam, hned za ním byla mozzarela. Ochutnávka byla vydařená a děti s chutí vše ochutnaly.

Jitka Krůtová, ředitelka školy