Publikováno

Turnaj ve stolním tenise na ZŠ Trávníčková 

Naši stolní tenisté z lipenecké školy se zúčastnili turnaje a i když výsledky nebyly úplně takové, jaké jsme si přáli, jsme s hrou kluků spokojeni! 

Naše družstvo z 5. třídy se ve velké konkurenci umístilo na 7. místě. Byla to pro ně cenná zkušenost, která jim pomůže v dalším turnaji. 
Druhé družstvo z 6. třídy ukázalo skvělou formu, a to především Slavík s Kelíškem, kteří nakonec skončili na 5. místě. 
Naše třetí družstvo z 9. třídy obsadilo 7. místo. Ačkoliv se tentokrát neprosadili na vyšších příčkách, tak si kluci hezky zahráli a jejich zápasy byly velice dramatické a zábavné.

I přes tvrdou konkurenci jsme si vyzkoušeli, co všechno se dá zlepšit. Naši hráči hráli pěkně, a i když to nakonec nestačilo, jsme si jisti, že s tvrdou přípravou na příští turnaj to dotáhneme dál! 

Děkujeme všem hráčů a těšíme se na další výzvy!

Jiří Loskot, vyučující TV

Publikováno

Gratulace našim sportovcům

Dnes jsme prostřednictvím školního rozhlasu informovali všechny žáky o sportovních akcích, kterých se vybraní žáci zúčastnili v uplynulých týdnech.

Na konci září proběhlo obvodní kolo závodu v přespolním běhu v Radotíně. Soutěžily pětičlenné týmy, a to ve dvou věkových kategoriích, vždy zvlášť chlapci a zvlášť dívky. V kategorii 6.-7. třídy obsadili naši chlapci 6. místo a dívky 8. místo. V kategorii 8.-9. třídy se chlapci umístili na 4. pozici a dívky svou kategorii vyhrály, čímž si vybojovaly postup do celopražského finále. V něm pak nastoupil náš tým v oslabené sestavě, protože tři ze závodnic byly v té době na školním poznávacím zájezdu ve Švýcarsku, a tak je zastoupily náhradnice. I přesto naše děvčata obsadila v konkurenci všech pražských škol pěkné 10. místo. 

V říjnu proběhl turnaj v minikopané v Radotíně, ve kterém jsme měli zastoupení ve všech čtyřech věkových kategoriích, tzn. od 2. do 9. třídy. Nejlepšího výkonu dosáhlo družstvo v kategorii 6.-7. třídy. Tento tým neprohrál ani jeden zápas a jen kvůli horšímu skóre nevyhrál celou kategorii. I přes tu trošku smůly je 2. místo ze 13 týmů krásným výsledkem! 

Ředitelka školy poděkovala všem asi pěti desítkám účastníků výše uvedených sportovních aktivit za reprezentaci školy a dva nejúspěšnější týmy pozvala do školní jídelny, kde jim poděkovala osobně a přidala gratulaci k pěknému umístění. Děti pak obdržely jako pozornost – tužku se školním logem a malou sladkost jako zdroj energie do dalších sportovních aktivit. 🙂 

Publikováno

Čím můžu být?

Na přednášce Čím budu? aneb profese ve stavebnictví se žáci devátých tříd seznámili s tím, že stavebnictví je rozmanitým odvětvím mnoha profesí. Že stavařina není jen architekt a projektant, ale také například designér, statik, hasič, instalatér, návrhář, odhadce a mnoho dalších. Co vše mají na starost a co jejich profese obnáší.

Milada Rehová, výchovný poradce

Publikováno

Laboratorní experimenty

Žáci devátých tříd měli včera hodinu chemicko-fyzikálních experimentů. Při propojení chemie a fyziky si vyzkoušeli elektrolýzu slaného roztoku. Zdárně vytvořili charakteristicky zapáchající chlor i vodík. A otestovali, jak lze pokrýt obyčejný hřebík červenohnědou mědí.

Milada Rehová, vyučující chemie

Publikováno

Výprava do pravěku

Páťáci včera navštívili Národní muzeum v Praze a vypravili se do tajů Pravěku, který jim byl přiblížen lákavým výkladem. Dozvěděli se spoustu zajímavých informací a pak ještě mohli nasávat atmosféru v dalších expozicích. Výlet byl velmi vydařený a nakonec byl završen i malým občerstvením.

Irena Králíková, třídní učitelka 5.A

Publikováno

Putování po švýcarských městech a horách

Děti ze 7., 8. a 9. tříd minulý týden vyjely na poznávací zájezd „Města a hory Švýcarska“. Před námi byly tři dny, ve kterých jsme se zaměřili na severní část Švýcarska.

První den jsme prošli poznávací okruh kolem Rýnských vodopádů. Poté cestou na prohlídku čokoládovny Lindt jsem se zastavili ve městě Curych, kde jsme po nábřeží prošli část jezerní promenády. Celý den pak byl završen návštěvou čokoládovny, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavých faktů o výrobě švýcarské čokolády. Po velmi vydatné ochutnávce různých druhů čokolád jsme autobusem odjeli do Francie, kde jsme byli ubytováni v hotelu.

Druhý den nás čekal pestrý program po švýcarských městech Basileji a Bernu. Ale ani švýcarský venkov nepřišel zkrátka. Cesta do údolí, kde se po staletí vyrábí sýr Ementál, se vinula mezi kopci a míjeli jsme statky typické pro švýcarskou farmářskou krajinu.

Třetí den jsme vyjeli na nejvyšší horu Pilatus, která se nachází 2000 metrů nad mořem. Prošli jsme vyhlídkový okruh a Zubačkou jsme sjeli k jezeru, kde jsme se lodí přepravili do města Luzern, kde jsme naše poznávání zakončili.

Švýcarsko je nádherná země plná hor, kopců a jezer. Měli jsme neskutečné štěstí na krásné počasí, procvičili jsme si aktivně angličtinu díky anglicky komentovaným prohlídkám, švýcarská němčina nás zase zaujala svojí odlišností od spisovné němčiny, kterou se učíme ve škole. Po návratu do školy nás tento týden čeká kreativní zpracování naší cesty, abychom se o naše zážitky podělili s dalšími spolužáky.

Simona Kuthanová, třídní učitelka 9.B a vyučující AJ, OV 

Publikováno

Turnaj ve hře Ubongo

V naší škole proběhl napínavý turnaj v populární logické deskové hře Ubongo, do kterého se zapojili žáci pátých, šestých a sedmých tříd. Za každou třídu se účastnil čtyřčlenný tým sestavený ze zájemců. Celý turnaj byl rozdělen do dvou kol – zatímco první kolo proběhlo ve 2D verzi hry, finálové kolo se odehrálo v náročnějším 3D formátu.

Po napínavém prvním kole se do finálového kola nakonec probojovaly 6.A a 7. třída, které prokázaly nejlepší šikovnost při skládání 2D tvarů. Ve finále musely tyto dva týmy v omezeném čase řešit 3D úlohy, které vyžadují dobře vyvinuté prostorové vnímání. Po férovém souboji si zasloužený titul vítězů nakonec odnesl tým 6.A, kterému tímto ještě jednou gratulujeme! Obě kola turnaje se odehrávala v soutěživé a zároveň příjemné hravé atmosféře a užili si ho jak žáci, tak rozhodčí. 😉

Vítězná 6.A bude naši školu reprezentovat v oblastním pražském kole, držme jí palce!

Ivana Bothová, třídní učitelka 7. třídy, vyučující M, Inf a Gabriela Pourová, vyučující M, F

Publikováno

Celopražské kolo přespolního běhu

Čtvrtek 10. 10. 2024 byl pro naší školu velice nabitý den.
1. stupeň jel na turnaj v minikopané do Radotína, dopoledne a večer se konalo Koloběžení v Lipencích, hodně žáků a žákyň 2. stupně bylo na poznávacím zájezdu ve Švýcarsku a naše osmačky vyrazily do Dejvic na stadion Juliska, kam se dostali jen ti nejlepší běžci a běžkyně z celé Prahy, dokonce jsme měli možnost sledovat i závod elitních středoškoláků.

V kategorii starší žákyně startovalo najednou 51 závodnic a běžely 2 okruhy po areálu, což byly přibližně 2 kilometry. Z naší původní výherní sestavy v Radotíně mohly běžet jen 2 dívky z 5, takže jsme bohužel nepředpokládaly postup do celorepublikového kola, ale i tak byly všechny odhodlané zaběhnout své maximum. Se startem dívek začal z ničeho nic silný vítr, takže podmínky byly opravdu náročné. 

Především díky skvělému 6. a 29. místu jsme se staly 10. nejlepší školou z celé Prahy a to není vůbec špatné! Příští rok máme podle mě velké šance opět postoupit a ukázat, co v nás je.

Lucie Humrová, vyučující TV

Publikováno

Koloběžení 2024

Naše každoroční akce Koloběžení přinesla opět spoustu radosti a pohybu všem žákům i učitelům. Ve čtvrtek 10. 10. 2024 přesně v 10:10 hod. se průvod na koloběžkách i pěšky vydal na trasu vedoucí několika ulicemi Lipenců. Letošní trasu jsme se již poněkolikáté snažili prodloužit až na 2,6 kilometrů, a i přesto se některým dětem zdála krátká. 🙂 Naši nejmenší si mohli trasu zkrátit, ale i tak podali krásný výkon ujetím necelých dvou kilometrů.

Jsme moc rádi za podporu této akce nejen v rámci školy, především za podporu zaměstnanců firmy LERKO SPORT, kteří nám vždy zajistí velké množství koloběžek na půjčení. Podél trati nás také podporovaly děti z místní mateřské školy a celou akci doprovázeli policisté, kteří zajišťovali bezpečný průjezd.

Speciální ocenění si zaslouží naší prvňáci, kteří si pro nás připravili na školním dvoře i vystoupení v podobě písně o koloběžkách.

Večerního Koloběžení se účastnila již široká veřejnost a v 18:30 hod. od hasičského hřiště vyrazila na svoji jízdu „koloběžkařská“ kolona. Vedlo ji hasičské auto, aby udávalo tempo i směr jízdy večerními Lipencemi. 🙂 Bezpečnost na křižovatkách zajišťovaly hlídky ze spolku rodičů ŠKRPÁL, který je hlavním spoluorganizátorem této tradiční akce. Dále jsme měli k dispozici policejní auto a sanitku, kterou jsme naštěstí nemuseli využít.

Všem zmíněným i všem účastníkům děkujeme za skvělou atmosféru a hladký průběh akce. 🙂

Za organizátory Olga Maříková, třídní 3.A a vyučující M, TV

Publikováno

Turnaj v minikopané

Tento týden se v Radotíně konají obvodní kola minikopané. První den změřili své síly týmy z 6./7. tříd (kategorie III.), druhý den z 8./9. tříd (kategorie IV.).
V úterý hrálo 13 týmů a rovnou se vyhlašovaly výsledky, jelikož se nejednalo o postupovou kategorii. Ve středu se odehrály pouze skupinové zápasy nalosované ze 14 týmů. 

Našim žákům a žákyni z kategorie III. se vedlo skvěle, neprohráli ani jeden zápas a jednou remizovali. ZŠ Barrandov (Chaplinovo náměstí) však vstřelila víc branek, takže jsme skončili na krásném 2. místě. V kategorii IV. jsme se bohužel nedokázali probojovat do finále, které se bude hrát v pátek. Chlapci nakonec obsadili 9. místo.

V obou kategoriích byla většina hráčů z nižších ročníků, takže máme dobré vyhlídky na příští rok, kdy budeme ti “starší” a věřím, že do toho dáme opět všechno.

Těšíme se na dnešní čtvrteční utkání 1. stupně, kde máme další želízka v ohni.

Lucie Humrová, vyučující TV