V týdnu před jarními prázdninami jezdili naši nejmenší na svah v Chotouni u Jílového, kde se učili lyžovat. Již tradičně nám výuku s názvem Hravé lyžování nabízí agentura Předškolní sport. Děti jezdily „jen“ pět odpolední a v pátek byste nepoznali, že někteří v pondělí s lyžováním začínali. Jezdím s dětmi na Chotouň od začátku „naší tradice“ a každý rok jsem v pátek vždy překvapena, jak děti krásně lyžují a nebojí se. 🙂 Myslím, že jsou překvapeni i jejich rodiče, kteří se na ně mohou přijet právě v pátek podívat. A že této nabídky letos využili téměř všichni a děti se jim mohly pochlubit, jak to za týden skvěle zvládly. Zdar a obdiv malým lyžařům. 🙂
Už druhým rokem máme ve škole pravidlo, které nepovoluje používání mobilních telefonů během pobytu ve škole. Děti si svůj mobil odkládají po příchodu do školy do šatní skříňky, a tak se během dne lépe mohou soustředit na výuku, když ho nemají „na dosah“.
A také přestávky jsou dnes jiné, než byly dříve, kdy většina dětí koukala do mobilu. Přestávky jsou nyní rušnější. Na chodbách je živo, všude klábosí děti. Někteří žáci si zajdou do svačinkového automatu pro nějaké zdravé mlsání, jiní doplní své lahvičky svěží vodou z našeho nového pítka, někdo si zahraje na klavír nebo o velké přestávce vyrazí na čerstvý vzduch na školní dvůr. A ti, kdo dávají přednost klidu, si na velkou přestávku mohou zajít do třetího patra pavilonu D. V kuchyňce a přilehlé chodbě totiž máme novou „Oázu klidu“, kde platí jediné pravidlo – ticho.
Ti, kteří preferují aktivnější trávení přestávky, mají radost ze dvou stolních fotbálků. Podnět k jejich zakoupení předložili sami žáci, kteří pracují ve Škrpálku, což je obdoba „školního parlamentu“. Dali jsme jim možnost navrhnout, do čeho investovat finance získané z prodeje starého papíru, který jsme na podzim i s vaší podporou shromáždili. Jeden z návrhů byl právě stolní fotbal. Peníze za sběr by sice na takto pěkný stůl nestačily, ale rádi jsme z rozpočtu školy přidali větší část, aby mohly být vybrány kvalitní stoly, které budou sloužit dlouho. Zájem o hru je totiž obrovský a společné hry si užívají mladší i starší žáci.
Děkujeme tímto Škrpálku za správný tip, co pořídit z vybraných peněz za sběr starého papíru, a věříme, že nyní bude dětem dávat větší smysl třídit odpad a starý papír vázat do balíčků. Ty mohou v průběhu celého roku nosit do školy, kde je střádáme, abychom za čas zase nechali odvézt a získali další peníze. Do čeho je investujeme? Uvidíme. Věříme, že děti ze Škrpálku předloží další zajímavý nápad.
Jsme přesvědčeni o tom, že rozšiřováním nabídky na trávení volného času během přestávek přispíváme k vytváření bezpečného a příjemného prostředí ve škole. Nabízíme dětem příležitosti, jak společně trávit čas, komunikovat a sdílet zážitky. A máme radost, že to v naší škole o přestávkách žije :).
Ve škole vznikla pro žáky relaxační zóna, kterou přezdíváme Oáza. Oáza je otevřena každou velkou přestávku a platí zde jednoduché pravidlo: ticho. V Oáze se nemluví a žáci si zde mohou v tichu vychutnat svačinu, začíst se do knihy nebo jen na chvíli zpomalit a relaxovat. Pro mnohé je to příjemná alternativa k rušné třídě, hlučné chodbě nebo živému dění na školním dvoře. Oáza je další možností, jak smysluplně a pohodově trávit velkou přestávku. Jsme rádi, že si Oáza rychle našla své příznivce a věříme, že bude i nadále přinášet klid a pohodu všem, kteří to potřebují.
Třídy 1. E a 1. F se v pátek 13. února 2026 vydaly na valentýnskou stezku do obory. Žáci pracovali ve dvojicích se svázanýma rukama – jeden byl písař, druhý držel papír. Jen díky spolupráci a vzájemné domluvě mohli splnit deset připravených stanovišť. Za správně vyřešené úkoly získávali čísla, která podle návodu proměnili v písmena a společně vyluštili tajenku „valentýnka“. Akce byla krásnou ukázkou spolupráce obou tříd, činnostního a zážitkového učení na čerstvém vzduchu i příjemnou oslavou „předvalentýnského“ dne.
Před vánočními prázdninami jsme ve škole nechali nainstalovat pítko (viz článek Ve škole máme pítko). Po několika týdnech užívání můžeme s radostí konstatovat, že to byla dobrá investice! Pítko využívají děti i zaměstnanci, kteří si v průběhu dne přichází naplnit svou lahvičku. Řada dětí si pro vodu začala chodit i z jídelny během oběda, proto jsme se dohodli s paními kuchařkami, které rozšířily nabídku pití o filtrovanou vodu z nového pítka. Spotřeba vody během obědů se násobně zvýšila. Zatímco dříve nebyl o „vodu „kohoutkovou“ vodu velký zájem a během oběda děti vypily třeba jen 3-4 džbánky vody, nyní jsou v provozu tři džbánky na vodu z pítka (na neperlivou i perlivou) a v průběhu každého výdeje se ještě několikrát doplňují. Máme radost, že se pitný režim našich žáků posunul správným směrem a zvýšil se podíl kvalitní vody ve srovnání se slazenými nápoji. Kromě toho jsme instalací pítka přispěli ke snížení spotřeby jednorázových plastových obalů.
S radostí s Vámi také sdílíme Report za rok 2025. Zaslala nám ho společnost Lokni, která tato pítka do škol i veřejných prostor dodává. Přestože na výsledcích za rok 2025 nemáme podíl, jsme rádi, že dnes už jsme součástí této skupiny.
V 1. třídě jsme se věnovali projektovému vyučování na téma Ptáci v zimě. Děti pracovaly ve skupinách a využívaly malá nahrávací zařízení, na kterých měly uložené zadání a pokyny k tvorbě plakátu. Mohly tak pracovat vlastním tempem a samostatně. Skupiny si připravily plakáty a následně prezentovaly, co se o ptácích dozvěděly. Na závěr si děti vyrobily vlastní flipbook, který shrnoval jejich práci a nové poznatky. Na projekt jsme navázali také ve výtvarné výchově, kde děti téma ptáků dál kreativně rozvíjely.
Projekt ukázal, že i prvňáci zvládnou pracovat samostatně, spolupracovat ve skupinách a prezentovat svou práci. Učení formou projektu děti bavilo a my se k podobným aktivitám rádi vrátíme.
Žáci 9. A a 5. B navštívili ve čtvrtek 5. února 2026 sklárnu v Nižboru, kde se seznámili s celým procesem výroby. Prošli jsme si všechna pracoviště od počátečních návrhů přes foukání skla u pecí až po jeho následné broušení. Na vlastní oči jsme tak viděli, jak náročná a precizní práce sklářů v praxi je. Součástí prohlídky byla i možnost vyzkoušet si foukání skla pomocí sklářské píšťaly. Díky tomu si každý z nás vyrobil skleničku, nebo vázičku. Exkurzi jsme si užili a získali jsme lepší představu o tom, co takové tradiční české řemeslo obnáší. A žáci už se těší, až jim jejich výrobky ze sklárny přijdou do školy. 🙂
Hana Klečková, třídní učitelka 5. B a vyučující P, Př, Vl, Z
V našich prvních třídách proběhl minulý týden workshop o Rubikově kostce, který vedl Matyáš Zíma – bývalý žák naší ZŠ, jenž se dříve věnoval speedcubingu. Společně jsme se podívali na světové rekordy, seznámili se s různými druhy kostek a viděli skládání v praxi. Nechyběla ani možnost si vše vyzkoušet.
Téma kostky jsme zároveň propojili s výukou matematiky, kde se právě věnujeme krychli. Stavěli jsme různé stavby z pěnových kostek a rozvíjeli prostorovou představivost. Navázala na to také návštěva paní lektorky z Malé technické univerzity, při které jsme pracovali s půdorysy, stavěli z LEGO kostek a propojovali geometrické znalosti v praxi.
Prvňáčci tak mají za sebou krásný projekt zaměřený na poznávání krychle, který byl nejen poučný, ale i velmi zábavný. Moc děkujeme všem, kteří se na něm podíleli!
Ve středu 3. února 2026 jsme se s páťáky vydali na školní výlet do planetária. Čekala nás poutavá projekce Dobrodružství sluneční soustavy, při které jsme se „proletěli“ kolem planet a dozvěděli se spoustu zajímavostí o jejich vlastnostech i pohybu. Děti nejvíc zaujaly obří planety a rozdíly mezi kamennými a plynnými světy. Program byl nejen zábavný, ale i velmi poučný – mnoho věcí si žáci lépe představili než z učebnice. Výlet jsme si moc užili a zároveň jsme tím v přírodovědě hezky uzavřeli téma vesmír.
Mgr. Hana Klečková, třídní učitelka 5. B a vyučující P, Př, Vl, Z
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.