Žáci devátých tříd se letos musí rozhodnout, kterým směrem chtějí vyrazit po ukončení základní školy. Budou se rozhodovat, na jakou střední školu nebo učiliště podají přihlášku, a protože je to rozhodnutí velmi důležité, možná pro budoucí život i zásadní, je potřeba věnovat mu dostatek pozornosti. Přijímací řízení čeká i některé žáky z pátých a sedmých tříd, kteří se budou ucházet o přijetí na víceletá gymnázia.
Snad Vám při rozhodování pomohou informace uvedené níže. Pokud tam odpověď na své otázky nenajdete, obraťte se s dotazem na kolegyni Miladu Rehovou (rehova.milada@zslipence.cz), která je výchovnou a kariérní poradkyní na naší škole.
Přijímací řízení pro školní rok 2025/2026
Pro rodiče žáků, kteří budou absolvovat v letošním školním roce přijímací řízení, připravujeme informační schůzku, na které se dozví podrobnější informace o způsobu podávání přihlášek. Schůzka se bude konat ve škole 9. ledna 2025 v 17:00 hod.
V rámci nového systému elektronického podávání přihlášek na SŠ je možné podat dvě přihlášky na obor s talentovou zkouškou a tři přihlášky na ostatní obory.
Důležitá data v roce 2025:
- do 31. ledna – ředitelé středních škol zveřejní kritéria pro přijetí včetně počtu přijímaných uchazečů
- do 20. února – podávání přihlášek
- 15. března-23. dubna – termín pro konání talentových zkoušek
- březen-duben – školní přijímací zkoušky (nepovinné – střední školy zveřejní na svých webových stránkách)
- 24. dubna-5. května – náhradní termíny talentových zkoušek
- 11. dubna – první termín jednotné přijímací zkoušky (JPZ) pro čtyřleté obory vzdělávání
- 14. dubna – druhý termín JPZ pro čtyřleté obory vzdělávání
- 15. dubna – první termín JPZ pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií
- 16. dubna – druhý termín JPZ pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií
- 29. dubna – první náhradní termín JPZ pro všechny obory vzdělávání
- 30. dubna – druhý náhradní termín JPZ pro všechny obory vzdělávání
- květen – zveřejnění výsledků prvního kola JPZ, druhé kolo JPZ
- červen – zveřejnění výsledků druhého kola JPZ, další kola JPZ
Jakou školu vybrat?
Někteří žáci mají jasnou představu, čím chtějí v životě být, většina z nich ale v tomto věku ještě nemá vyhraněný názor. Snad Vám v rozhodování pomohou následující řádky.
Pokud má dítě vybraný směr, vybíráte „jen“ školu. Doporučujeme sledovat webové stránky několika vytipovaných škol, kde budou v předem avizovaném termínu zveřejněna kritéria přijímacího řízení. Při rozhodování Vám možná pomůže návštěva ve dnech otevřených dveří, které střední školy v tomto období opakovaně organizují.
Jestliže dítě nemá představu, čím by chtělo být, doporučujeme zvážit jeho zájmy, schopnosti i další kritéria. K individuálnímu pohovoru můžete využít i naši spádovou pedagogicko-psychologickou poradnu, kde Vám mohou pomoci ve výběru.
Publikace
Každoročně vychází několik publikací, které přináší kompletní přehled škol a studijních oborů. Můžeme doporučit následující:
- Pražská pedagogicko-psychologická poradna vydává tři samostatné brožury s informacemi o gymnáziích, středních školách (čtyřleté obory s maturitou) a učebních oborech v Praze a okolí – tuto publikaci lze zakoupit v PPP Praha 4, Ohradní 20, případně v některých dalších knihkupectvích
- nakladatelství P.F. art Brno vydává Atlas školství s přehledem středních škol ve Středočeském kraji
Několik výtisků obvykle míváme ve škole k dispozici a na požádání si ji žáci mohou zapůjčit.
Webové portály
Podobnou funkci splní různé webové portály, např. informační systém ISA, kde můžete vyhledat některou z následujících informací, ale i spoustu dalších, které Vám mohou pomoci orientovat se v nabídce středních škol. Najdete tam mj.:
- kontakty na všechny školy (adresa, telefonní spojení, webová adresa),
- výši školného v případě soukromých škol,
- informace o počtu přijímaných žáků pro následující školní rok,
- informace o loňském přijímacím řízení (počet přihlášených žáků/počet přijatých žáků),
- průměr, který v loňském roce stačil k přijetí, pokud se nekonaly přijímací zkoušky.
Nejznámější webové portály, které se týkají středních škol a přijímacího řízení:
- www.atlasskolstvi.cz
- www.cermat.cz
- www.emiero.cz
- www.infoabsolvent.cz
- www.job-hub.cz
- www.msmt.cz
- www.nsp.cz
- www.scio.cz
- www.seznamskol.eu
- www.stredniskoly.cz
- www.stredniskoly.eu
- www.uradprace.cz
Přejeme našim žákům i jejich rodičům, aby si vybrali správně.
Jak se na přijímací zkoušky připravit?
Těm nejbystřejším dětem stačí aktivně pracovat ve výuce a doma si pak před přijímacími zkouškami vyzkoušet pár testů z minulých let. Pokud chcete přípravu pojmout poctivě, nabízíme dva kroužky s názvem Příprava k přijímacím zkouškám, které jsou zaměřeny na český jazyk a matematiku. Vyučující předkládají žákům testy z minulých let a jsou připraveni ke konzultacím u úloh, kterým žáci nebudou rozumět. Zodpovědnost je ale hlavně na dětech, protože bez jejich aktivního přístupu tato nabídka nedává smysl. 🙂
Doučování je možné zajistit i dalšími způsoby:
- SCIO – Příprava na přijímací zkoušky
- Testuj akademie – probíhá na naší škole
- To dáš!
- Zkoušky nanečisto
Doporučujeme sledovat výborné webové stránky Kam po devítce?, kde jsou aktualizovány veškeré informace, které se hodí nejen deváťákům, ale i zájemcům o studium na víceletých gymnáziích. Najdete tam také odpovědi na otázku, jestli podávat odvolání, nebo jak naložit v případě nepřijetí se zápisovým lístkem.
Jak probíhaly přijímací zkoušky dříve?
V předchozích letech se přijímací zkoušky konaly pouze do gymnázií a několika dalších vybraných škol. Ostatní školy při přijímacím řízení porovnávaly prospěch žáka v posledních třech pololetích školní docházky. V červnu 2014 oznámila Česká školní inspekce záměr tento systém změnit a od roku 2016 zavést povinné přijímací zkoušky na střední školy s maturitními obory. Toto rozhodnutí udělala ČŠI na základě šetření mezi řediteli základních škol. V roce 2015 se uskutečnilo v některých středních školách pilotní testování. V roce 2016 byly přijímací zkoušky v kompetenci ředitelů SŠ, kteří rozhodli, zda se budou nebo nebudou konat, ale od roku 2017 se jednotné přijímací zkoušky konají na všechny střední školy.
(aktualizováno 16. září 2024)